14.03.2016

Art Of Warhammer - Część XIV - John Sibbick

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się twórczości Johna Sibbicka. Jego zasługi dla Warhammera są niewielkie ilościowo, ale jakościowo są nie do przecenienia.

Najpierw rzućmy okiem na okładkę podręcznika do trzeciej edycji Warhammera Fantasy Battle.

Dzieje się tu całkiem sporo, mamy tu kilku archetypicznych bohaterów walczących z siłami zła. Są orki/gobasy, zły czarownik, zły wojownik, krasnolud, elf i wojownik i cała masa klimatu i charakteru jaki bije z tego malowidła. Mógłbym mieć takie na ścianie gdyby nie fakt, że Sibbick namalował coś jeszcze...


Poniżej widzimy lustrzane odbicie oryginalnego obrazu Sibbicka, który zdobił podręcznik do Warhammera Fantasy Roleplay (wydanie angielskie). W tej wersji znalazł się na pudełku dodatku Miasto do polskiej wersji drugiej edycji Talismanu. Oprócz tego można było zobaczyć jego fragment na polskim dodatku do Warhammera Fantasy - Galeria Bohaterów.

Co do treści samego obrazka - oryginalnie był on ilustracją opowiadania o Gotreku i Feliksie z pierwszego tomu ich opowieści. Dla mnie osobiście jest to jeden z najważniejszych artów warhammerowych, który niesie w sobie taki ładunek atmosfery Starego Świata, którego nie jest w stanie przenieść nawet kilkadziesiąt stron różnych opisów.


7 komentarzy:

 1. Pierwsza ilustracja jest z 4 edycji WFB. Druga - fakt to dla mnie IKONA warhammera i Starego Świata. Wspaniały klimat! Dzięki za wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No popatrz! :-) 3 edycja i 4 edycja mają taką samą ilustrację na okładce. W twoim wpisie znalazła się jednak okładka 4 edycji. :-)

   Usuń
  2. Masz rację. Uważny czytelnik bloga to skarb! :-)

   Usuń
 2. Tak, pełna zgoda co do drugiej ilustracji - to całe tony klimatu, całe wieki się w nią wpatrywałem (miałem Miasto). Realistyczne proporcje, niesamowita ekspresja na twarzach/pyskach, ten potężny czarny ork (przez lata byłem pewien, że to jakiś ogr) i te dziwaczne, bardzo frapujące pomarańczowe włosy krasnoluda :) Kojarzę jak przez mglę inne ilustracje tego autora, pochodzące chyba z Warhammer Questa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te z Questa to już nie Sibbick tylko dwójka innych artystów, do których będą należeć kolejne odcinki Art Of Warhammer :-)

   Usuń
 3. Eh, druga ilustracja. Oglądam ją czasami jak otwieram szafę z grami, lub zaglądam na regał z podręcznikami do WFRP.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że nie tylko ja mam sentyment do tego obrazka :-)

   Usuń