15.09.2015

DAK - Achtung Panzer!

Mała przerwa od piechoty, ale nie od drugowojennych klimatów. Panie i Panowie - oto Panzer IV w wersji E w całej okazałości!

Model PzKpfw IV Ausf. E, produkowany był od września 1940 roku (został zakontraktowany już w lipcu poprzedniego roku) do kwietnia 1941 roku, w zakładach Krupp-Grusonwerk. Posiadał on zmodyfikowaną wieżę. Poza tym opancerzenie czoła kadłuba grubości 30 mm mogło być dodatkowo wzmocnione płytami o grubości 30 mm. Zmodyfikowano osłony piast kół jezdnych i pierścienia z zębami na kole napędowym. Zmieniono kształt tylnej części wieży i zainstalowano na jej powierzchni wentylator. Nowy wizjer kierowcy został zaadaptowany z PzKpfw III. Masa czołgu wzrosła do 21 000 kg. Całkowita produkcja wyniosła 223 sztuki. Podobnie jak w dwóch poprzednich wersjach, większość pojazdów została zbudowana jako czołgi, jedynie cztery pojazdy zostały użyte do budowy pojazdów mostowych, a dwa następne do testów nowego doświadczalnego typu zawieszenia (Schachtellaufwerk). Około 10 tych pojazdów zaadaptowano do walki w Afryce Północnej, przede wszystkim polepszono system chłodzenia silnika.

Model
PzKpfw IV Ausf. E

Masa całkowita (kg)
21 000

Długość (mm)
5 920

Szerokość (mm)
2 840

Wysokość (mm)
2 680

Silnik
Maybach HL 120 TRM
265 KM


Prędkość (km/h)
42

Zasięg na drodze (km)
200

Zasięg w terenie (km)
125

Załoga
5

Uzbrojenie
75 mm KwK 37 L/24
2x MG34 (7,92 mm)
15 komentarzy:

 1. Fajna odmiana. Jakie firmy jest model czołgu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panzer IV F1/G/H 1:56 od Warlorda (ci co wydają Bolt Action)

   Usuń
  2. Całkiem niezły jak na model do gry. Bardzo fajnie pomalowany.

   Usuń
  3. Dzięks :-) Oznaczenia dywizyjne ma niepoprawne, zostaną zmienione :-)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze wyszedł Ci pancerek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobrze wyszedł Ci pancerek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czołg zaiste świetny. Bardzo podoba mi się weathering - jak widzę była i gąbka na krawędziach, i oleje na pancerzu i pigmenty na gąsienicach. Nie wiem czy dobrze widzę - na kółkach stalowy pigment czy to metalik ciemny? Wydech też bardzo ładnie "zardzewiłeś". Brawo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz dobre oko, rozebrałeś go na czynniki pierwsze :-) Gąsienice są pomalowane black metal ze Scale Colors, na to poszedł pigment.

   Usuń