19.11.2015

SonderKraftfahrzeug 251 Ausf C

Dziś prezentuję fotki mojego transportera półgąsienicowego dla Deutsches Afrika Korps. Nazywany jest on Hanomagiem, gdyż był produkowany w zakładach o tej nazwie (Hannoversche Maschinenbau AG).

Hanomag był koniem pociągowym jednostek zmechanizowanych. Brał on udział w inwazji na Polskę, a potem jego kolejne wersje służyły WH i W-SS aż do końca wojny.

Deutsches Afrika Korps początkowo dysponował niewielką liczbą tych pojazdów. Większość jednostek piechoty używała zwykłych ciężarówek oraz pojazdów Sdkfz 11 (ciągników artyleryjskich). Pozostała piechota zmechanizowana uformowana była w jednostki Kradschutzen dysponujące około 1000 motorów w wersji zwykłe i z koszem. Warunki pustynne szybko wykazały niedostatki motorów w tym terenie i po jakimś czasie jednostki Kradschutzen zostały przeformowane w bataliony grenadierów pancernych, a zamiast motorów dostali właśnie Sdkfz 251.
5 komentarzy:

  1. Bardzo elegancko pomalowana nazistowska limuzyna transportowa DAK :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ręce same się składają do oklasków.

    OdpowiedzUsuń
  3. Powtarzam się, ale pojazdy wychodzą Ci naprawdę świetnie - to są już rezultaty modelarskie (w sensie jakości), a nie tylko "wargamingowe"

    OdpowiedzUsuń